19 Haziran 2017 Pazartesi

PRAG


Merhabalar,

Uzunnn bir aradan sonra moda ve seyahat içerikli yazılarımla tekrar sizlerleyim.

Seyahat etmeyi çok seviyorum.Benim için farklı kültürler tanımak,araştırmak,ögrenmek,bol bol fotograf çekmek,yeni insanlarla tanışmak,gittigim ülkede kısa bir süre de olsa onlar gibi yaşamak tarif edilemez hislerdir.

Seyahat etmek çok güzel fakat tüm bu güzellikler yalnız yaşanmaz.Hayat paylaşınca güzeldir.Kiminle seyahat ettiginiz daha da önemlidir.Ben tüm seyahat planlarımı eşimle birlikte yapıyorum.
Birlikte Asya ve Avrupa’nın kuzeyinden güneyine ,dogusundan batısına birçok ülke ve şehirlerini gezdik.

Bu kez Orta Avrupa’yı gezelim istedik.Araştırmalarım sonucunda seyahat etmek için en iyi zaman ve hava durumu tavsiyelerinden yola çıkarak mayıs ayında karar kıldık.
Orta Avrupa’da ilk rotamız Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag oldu.    Charles Köprü Manzarası eşliginde Eşim ve Ben :)

Prag Ortaçağ’a dayanan geçmişini halen her köşesinde yansıtıyor.Doğal güzellikleri ve Romanesk,Gotik,Rönesans,Barok ve Rokoko tarzlarındaki mimari yapılarıyla ilgi çeken ülkede keşfedilecek çok sayıda güzellik bulunuyor.

Avrupa’nın görkemli şehirlerinin başında gelen Prag,II.Dünya Savaşı’ndan yara almadan sıyrılabildigi için Ortaçağın bohem atmosferini yaşatan bohem bir şehir.

14.yüzyıldan günümüze kadar uzanan canlı renklerle boyanmış muhteşem tarihi binaları,göğe yükselen gotik kuleleri ,Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile masallar diyarında bir yolculuğa çıkarıyor sizi.

Her köşesinde ressamların,çalgıcıların boy gösterdigi tarihi köprüler ve ünlü yazar Kafka’nın ve Mozart’ın bir dönem yaşadıgı Prag her milletten turistin buluşma noktası olan bir şehir.

Eski Şehir,Yeni Şehir,Prag Kalesi ve Küçük Mahalle adlarını taşıyan bu bölgeler Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Gezimiz süresince Uber uygulamasını kullanarak yolculuk yaptık.Uygulama güvenirliligi sebebiyle Türkiye’de de tercih ediliyor.
Çagrı yaptıgınızda dakikalar içerisinde uber aracınız geliyor ve gitmek istediginiz yerlere makul fiyatlarla ulaşabiliyorsunuz.Tavsiye edilir...

ESKİ ŞEHİR ( STARE MESTO )

Şehrin en ünlü ve turistik meydanı.

Şehrin batı yakasında yer alan Stare Mesto,tarihi merkez olarak da kabul ediliyor.
Daracık ,arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken ortaçagın gizemini,efsununu ve yoğun karamsarlıgını hissediyorsunuz.Sokaklar sizi Eski Şehir meydanına (Staromestske Namesti) ulaştırıyor.
Meydanın tam ortasında ülkenin en ünlü ilahiyatçısı Jan Hus’un heykelİ konumlandırılmış.Tyn Kilisesi de burada yer alıyor.Asimetrik kuleleriyle yeryüzünün dişi ve erkek özelliklerini temsil ettigi söylenen bu muhteşem kilisede ünlü gökbilimci Tyco ve Brahe’nin mezarı bulunuyor.

    Tyn Kilisesi

    Jan Hus’un Heykeli

ASTRONOMİK SAAT ( ASTRONOMİCAL CLOCK )

Prag’daki en dikkat çekici yapı hiç kuşkusuz Eski Belediye Sarayı üzerinde yer alan

Şehir meydanında , Eski Belediye Sarayı üzerinde yer alan astronomik saat hiç kuşkusuz Prag’ın en güzel yapısı.

15.yüzyılda saat ustası Hanus tarafından inşa edilen, üzerinde 12 havari heykeli bulunan, zamanı hem gotik numaralarla hem de günümüz rakamlarıyla gösteren
astronomik saat oldukça etkileyici. Saatin en büyük özelliği, saat dışında ayları, günleri ve burçları da göstermesi.

Saatin üzerindeki figürler açgözlülügü,kibiri,ölümüve eglenceyi temsil etmekte.Elinde ayna olan figür kibiri ve kendini begenmişligi ifade ederken,elinde altın kesesi olan yahudi figürü ise açgözlülügü temsil ediyor.Saatteki iskelet figürü ölümü,mandolin çalan Osmanlı figürü ise eglenceyi sembolize etmekte.
MALA STRANA ( KÜÇÜK ŞEHİR )

Kalenin eteklerinde barok tarzı evler ve zarif bahçelerden oluşan bölge,dönemin zengin ve aristokratları için kurulmuş.Meydanında ( Malastranske Namesti ) küçük butikler ,kliseler ,yerel Çek pubları ve lokantaları bulabileceginiz Mala Strana,aynı zamanda harika bir nehir manzarası da sunuyor.Mala Strana cazibesini büyük ölçüde 17. ve 18.yüzyıllardan kalan eserlere borçlu.ST.NICHOLAS KATEDRALİ

14.yüzyılın ikinci yarısında ,IV.Charles tarafınfan yaptırılmış.


CHARLES KÖPRÜSÜ ( KARLUV MOST )

‘Köprüler Şehri’ olarak da bilinen Prag’ın görülmezse olmazlarından.
Kral IV. Charles tarafından 13. yüzyılda şövalye dövüşleri için yaptırılan Vltava Nehri üzerindeki bu köprüden geçmek tarihte yolculuk gibi. 19. yüzyıla kadar şehrin tek köprüsü olan ve üzerindeki 33 heykel ve kabartmanın bulunduğu Karluv Most, gündoğumu ve günbatımında, doyumsuz bir güzellik vaat ediyor.
DANS EDEN EV ( DANCİNG HOUSE )

Binaya dans eden ev denilmesinin nedeni; dış cephesinin iki tane insanın dans eden görüntüsü şeklinde inşa edilmiş olmasıdır.Ünlü dansçı Fred ve Ginger tasvir edilerek yapılmış.

Rönesans eserlerinin ortasında mimarisiyle modern yapısıyla tek kalsa da şehrin simgesi haline gelmiş.

Dans eden ev uluslararası şirketlerin ofisleri olarak kullanılmaktadır.


PRAG KALESİ ( PRAZSKY HRAD )

870 yılında inşa edilen kale,Prag’da yerleşimin ilk başladıgı yer olarak kabul ediliyor.Her ne kadar yapımına kale olarak başlansa da bir saray haline dönüşmüş ve Çek krallarının ikametgahı olmuş.Prag’ın resmi para birimi Çek Korunası’dır.1 TL 12 Çek Korunası’na karşılık geliyor.
Prag döviz bozdurma konusunda dikkat etmeniz gereken bir yerdir.Şehir merkezinde birçok noktada bulunan bürolar farklı komisyon oranları ve pazarlık payı bırakmaları nedeniyle güven vermemektedir.
Dövizlerinizi Jindirisska da ki Change Mango’da bozdurabilirsiniz.Burada komisyon almıyorlar.

Prag’da şehri gezmek kadar alışveriş yapmanın da çok keyifli oldugunu söyleyebilirim.


    Bkz.Çikolata kaplarının güzelligi...

Palladium avm de A La Maison isimli bir dekorasyon magazası keşfettim.Evimin dekorasyonuna uyum saglayacagını düşündügüm gümüş renkte olan melek figürlü objeler satın aldım.Hevelske Trziste Market

Yıl boyunca açık olan bu pazardan sebzeler,meyveler,çiçekler,el işi ürünleri,deri ürünler,tahta oyuncaklar,seramik ürünler ve çeşitli hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.
Biz Hevelske Trzıste Market etrafında ki hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapmayı tercih ettik.Prag’ın en güzel yapısı olan Astronomik saatin en büyük boyutta olanından evime de aldım.

DM
Alman kozmetik magaza zinciri olan DM’i 2014 Yılında ki Köln seyahatimde keşfettim.Kendi markası olan Balea ürünlerinin fiyatları çok uygun ve kalitesi çok iyi.

Türkiye’ye dönmeden kesinlikle ugranması gereken bir yer.Sizlere tavsiyem Balea markasını gördügünüz her ürünü çekinmeden alın sonra pişman olmayın !
Unutmayın;Alman kozmetigi Fransızlardan daha iyidir.Fakat Fransızların pazarlaması daha güçlüdür.


Veee olmazsa olmaz! Her gittigim yerden magnet almadan dönmem.Hatırı sayılır bir magnet koleksiyonum da mevcut.


Magnet tercihim yine Astronomik Saat oldu :)

Prag’da Favori Mekanlarım

Prag’da çok çeşitli mutfaklar vardır ve bence kesinlikle başarılılar.Yemek içmek için oturdugunuz bir restorandan üzgün çıkmazsınız.

Türkiye’de ki gibi garsonların size servis yapmasını beklemeyin.En şık restaurantlarda dahil garsonlar herşeyi getirip masanıza bırakıp gidiyor.Servisinizi kediniz yapıyorsunuz.

Cafe Slavia

Opera binasının hemen karşısında Vitava nehri kenarında 110 yıllık cafe restaurant.
Ünü eski zamanda rilke,kafka,kundera,nezval,holan gibi çek yazarlarının önde gelenlerine ev sahipligi yapmasından dolayı gelmekte.
Edebiyatçıların kahvesi olarak anılmaktadır.
Nazım hikmet’in müdavimi oldugu oturup şiirlerini kaleme aldıgı ve halen bir fotografının kafe içerisinde yer aldıgı tarihi mekan.TRDELNİK
Prag’da çok popüler olan Trdelnik aslen slovak tatlısıdır.
Etrafa yayılan mis gibi tarçın kokusuyla mest olacagınız özellikle Eski Şehir Meydanında ki sokaklarda Trdelnik yapan birçok dükkan ve karavanlar bulunuyor.

Kuzey ve Güney dizisinden de hatırlayacagınız nam-ı diger Makara rulolar halinde odun ateşinin üzerinde pişiriliyor.Hamuruna tarçın ve rendelenmiş fındık ekleniyor,üstü şekerlerle kaplanıyor.Tercihe göre meyveler,çikolata,bal,dondurma veya reçel ile tüketilebiliyorsunuz.


Gulaş Çorbası
Gulaş,Macaristan’ın geleneksel yemeklerinden biridir.
Genellikle dana eti,soğan ve çeşitli baharatlarla beraber pişirilir.
Ben vejeteryan oldugum halde eşimin tabagından tattım ve ba-yıl-dım !
Malostransky Hostinec
Gulaş çorbasını en iyi yapan restaurant oldugunu söyleyebilirim.St.Nicholas Kilisesinin sol yanında konumlanıyor.


Kavarna Obecni Dum
İç ve dış dekorasyonu ile merak uyandıran , Türkçesi Belediye Sarayı Kahvesi olan Kavarna Obecni Dum NamestiRepubliky’de konumlanıyor.
Hemen üst katındaki Belediye Sarayı Müzesi’nde yapılacak bir turun ardından dinlenmek için en dogru adres.
Yüksek tavanları ve gösterişli şamdanları bulunan,canlı piyano müzigi eşliginde
güzel yemekler ve lezzetli tatlılar yemek için çok keyifli bir mekan.
Gulas Yemegi
Gulaş yemeginin kökeni Macar mutfagı olabilir fakat birkaç degişiklikle Çek mutfagında da yerini bulmayı başarmıştır.
Macar Gulas’ının aksine Çek Gulas’ıdaha az sebze ve daha çok etle hazırlanır.Çekler piştikten sonra üzerine et soso döküp yanında ekmek ile servis ederler.

Bir sonra ki rotamız olan Cesky Krumlov seyahatim ile tekrar görüşmek üzere...

Hiç yorum yok:

PRAG

Merhabalar, Uzunnn bir aradan sonra moda ve seyahat içerikli yazılarımla tekrar sizlerleyim. Seyahat etmeyi çok seviyorum.Benim...